Forum www.dubbing.fora.pl Strona Główna www.dubbing.fora.pl
Jedyne forum w Polsce poświęcone dubbingowi do seriali i filmów dla dorosłych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Barbara Marszel

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.dubbing.fora.pl Strona Główna -> FORUM PRZENIESIONE!
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Andrzej Androchowicz




Dołączył: 23 Lip 2008
Posty: 27
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw Lip 31, 2008 7:52 am    Temat postu: Barbara Marszel

....................................................................... (foto: Zofia Nasierowska)


BARBARA TERESA MARSZEL urodziła się 2 stycznia 1929 roku w Kaliszu w rodzinie Bronisława Marszela i Czesławy z d. Goczałkowskiej. Ojciec Barbary był handlowcem i współwłaścicielem fabryki cukierków przy ul. Częstochowskiej, którą prowadził wraz z Franciszkiem Fuchsem. Barbara była absolwentką słynnego kaliskiego Gimnazjum im. Anny Jagiellonki.

Po ukończeniu studiów aktorskich w warszawskiej PWST (1951) związała się ze stołecznymi teatrami – Syreną (1950-53), Ludowym (1953-55 i 1965-77), Polskim (1955-58) oraz Współczesnym (1959-62). Zagrała m.in. Marynę w Horsztyńskim J. Słowackiego, Celię w Młynie Lope de Vegi, Gabrielę w Rozbitkach J. Blizińskiego, Czarną Damę w Czarnej Damie z sonetów G. B. Shawa, Karolkę w Ten nieznajomy J. Krzysztonia, Dorotę w Poskromieniu złośnicy W. Szekspira, Panią Falkowską w Lelewelu S. Wyspiańskiego, Betty w Operze za trzy grosze B. Brechta, Annę Andriejewną w Rewizorze M. Gogola.

W 1958 roku związała się z Telewizją Polską. Była jedną z pierwszych spikerek w dziejach tej instytucji (obok Marii Krzyżanowskiej). Występowała także w Teatrze Telewizji, m.in. w Żabusi G. Zapolskiej, Tapczyku i Żolce S. Zielińskiego, Miesiącu na wsi I. Turgieniewa, Kollokacji J. Korzeniowskiego oraz w telewizyjnym Teatrze Sensacji.

W 1947 roku wystąpiła w drugoplanowej roli w Jasnych łanach E. Cękalskiego, pierwszym powojennym polskim filmie o tematyce współczesnej. W 1953 roku zagrała główną rolę Bronki w sensacyjnym dramacie S. Urbanowicza Pościg. Później kolejno wystąpiła w drugoplanowych rolach w filmach: Dziewczyna z dobrego domu (1962) A. Bohdziewicza, Między brzegami (1962) W. Lesiewicza, Gra (1968) J. Kawalerowicza, oraz w serialach TVP Czterdziestolatek, odc. 21. Smuga cienia, czyli pierwsze poważne ostrzeżenie (1977) J. Gruzy i Pięć dni z życia emeryta, odc. 3 Wigilia (1984) E. Dziewońskiego.

Współpracowała także ze Studiem Opracowań Filmów w Warszawie, gdzie pod okiem czołowych reżyserów stworzyła wiele niezapomnianych kreacji w dubbingu. Największą popularność przyniosła jej rola Betty w amerykańskim serialu animowanym dla dzieci Jaskiniowcy (The Flinstons) – reż. Z. Dybowska-Aleksandrowicz.

Prawdziwą popularność przyniosły jednak aktorce estrada i radio, przede wszystkim rola niesfornej uczennicy w słynnym „Podwieczorku przy mikrofonie” (wspólnie z Reną Rolską), gdzie rzucane przez Zenona Wiktorczyka hasło wywoławcze: „Marszelówna, do tablicy!” przyciągało do odbiorników radiowych setki tysięcy słuchaczy w całej Polsce. Ze Stołeczną Estradą współpracowała w latach 1962-64. W 1977 roku przeszła na rentę.

Aktorka była dwukrotnie zamężna. Z aktorem Joachimem Lamżą (1924-1977), z którym ślub wzięła w 1949, miała syna Joachima (ur. 7.07.1951), obecnie popularnego aktora scen stołecznych i filmu.

...................................................................................................

Joachim Lamża junior w dubbingu zadebiutował w wieku 13 lat


Drugim mężem Barbary Marszelówny był Jan Wilczek, wiceminister kultury i sztuki w latach pięćdziesiątych (ślub w 1958).

Aktorka zmarła 10 stycznia 1988 roku w Warszawie. Pochowana jest na Starych Powązkach w kwaterze 269-VI-27/28.


Praca w dubbingu (wybrane role):

1959 – Morderca mieszka pod 21-szym
1960 – Nowa atrakcja
1964 – W pogoni za meteorytem
lata 70. – Między nami jaskiniowcami – Betty


Źródła: A. Androchowicz, Filmowe kariery kaliszanek, "Rocznik kaliski", t. XXX, Kalisz 2004/2005; W. Filler, Gwiazdozbiór estrady polskiej. Od Zimińskiej do Kayah, Warszawa 1999; Leksykon polskich filmów fabularnych (red. J. Słodowski), Warszawa 1997; 70 lat Polskiego Radia 1925-1995 (red. B. Górak-Czerska, S. Jędrzejewski); Słownik biograficzny teatru polskiego, t. 2, Warszawa 1994; Słownik biograficzny Wielkopolski południowo-wschodniej. Ziemia kaliska (red. D. Wańka – autor hasła A. Androchowicz), tom 3, Kalisz 2007;
Ponadto: źródła rodzinne (Joachim Lamża) oraz strony internetowe: [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]

Dziękuję Panu Joachimowi Lamży za życzliwość oraz udostępnienie zdjęć i materiałów rodzinnych

Andrzej Androchowicz


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Andrzej Androchowicz dnia Śro Wrz 24, 2008 5:54 pm, w całości zmieniany 12 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.dubbing.fora.pl Strona Główna -> FORUM PRZENIESIONE! Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin