Forum www.dubbing.fora.pl Strona Główna www.dubbing.fora.pl
Jedyne forum w Polsce poświęcone dubbingowi do seriali i filmów dla dorosłych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Stefan Śródka

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.dubbing.fora.pl Strona Główna -> FORUM PRZENIESIONE!
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Andrzej Androchowicz




Dołączył: 23 Lip 2008
Posty: 27
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro Lip 30, 2008 9:43 pm    Temat postu: Stefan Śródka

.......................................................................................................................................................................................................................

STEFAN ŚRÓDKA urodził się 8 września 1910 roku w Łodzi w rodzinie Romana Śródki i Anny Laube. Tam spędził dzieciństwo. W 1934 roku ukończył Państwowy Instytut Sztuk Teatralnych w Warszawie, gdzie studiował pod kierunkiem Wilama Horzycy i Aleksandra Zelwerowicza. Jak po latach wspominał aktor, Andrzej Zaorski: „Był to tzw. prawdziwek, to znaczy, nie słysząc nigdy o Stanisławskim, grał jego metodą. Wszystko musiało być realistyczne. Jak kogoś złapał za rękę, to tamten miał siniaki od chwytu mocarnych palców Śródki”.

Przed wojną grał w teatrach Wilna, Katowic i Kalisza (sezon 1938/39), gdzie pod dyrekcją Mariana Lenka zdobył uznanie główną rolą w komedii A. Asnyka Bracia Lerche, wystawionej w setną rocznicę urodzin poety. O roli tej pisano: „Bezsprzecznie wysokiej klasy talenty reprezentują p.p. Stefan Golczewski i Stefan Śródka. Obaj też ci panowie będą mocną podporą tutejszego teatru”. W kaliskim teatrze Śródka był także autorem inscenizacji, reżyserem sztuk Kto zabił? A. Randa (także odtwórcą roli Prokuratora), O zmartwychwstanie A. Górskiego, Wczoraj, dziś i jutro J. Niwińskiego. Wielokrotnie nagradzany za pomysły plastyczne i inscenizacje. Błyskotliwą karierę aktorską przerwał wybuch wojny.

W czasie okupacji był żołnierzem podziemia o pseudonimie „Ryś”. Słynął z karności, odwagi i bojowości. W latach 1942-1944 brał udział w akcjach bojowych na Lubelszczyźnie, m.in. w wysadzeniu pociągu, odbiciu więźniów i rozbrojeniu posterunku Granatowej Policji. Później w randze podporucznika służył w WP.

W 1944 roku związał się z Teatrem WP w Lublinie, w którym grał do 1945 roku. Potem występował w Teatrze WP w Łodzi (1944-49), a od 1949 roku w Warszawie. Grał w teatrach: Narodowym (1949-52), Ateneum (1952-66) i Dramatycznym (1966-81). Do jego najciekawszych kreacji należy zaliczyć: Tekltona w Świerszczu za kominem Ch. Dickensa, Hiberta w Kresie wędrówki R.S. Sheriffa, Franka w Niespodziance K.H. Rostworowskiego, Zbyszka w Moralności pani Dulskiej G. Zapolskiej, Leonarda w Nie-boskiej komedii Z. Krasińskiego, Komendanta Wilka w Gałązce rozmarynu Z. Nowakowskiego.

Od początku związany z powojennym kinem polskim. Zadebiutował w Dwóch godzinach (1946) S. Wohla i J. Wyszomirskiego. W wielu filmach stworzył postać człowieka-idealisty, szlachetnego bojownika o wolność, robotnika. Niezapomniane główne role zagrał w wybitnych filmach lat czterdziestych – Ostatnim etapie W. Jakubowskiej (Bronek, szef ruchu oporu w Oświęcimiu) i Ulicy Granicznej A. Forda (Żyd Natan, bojownik w getcie). Dużą popularność przyniosły mu także role Władysława I Łokietka w serialu Gniewko, syn rybaka B. Poręby, „Bartka”, dowódcy oddziału partyzanckiego w Stawce większej niż życie A. Konica i J. Morgensterna oraz węglarza Tłoczyńskiego w Misiu S. Barei. Łącznie wystąpił w ponad 30 filmach. Pracował także w dubbingu.

Za zasługi wojenne uhonorowany Medalem Zwycięstwa i Wolności, Odznaką Grunwaldzką, Krzyżem Partyzanckim (1946) Złotym Krzyżem Zasługi (1955), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1977).

Od 1945 żonaty z Lucyną Maciejewską (zm. 2007). Jego syn, prof. Andrzej Stefan Śródka (ur. 1946) jest naukowcem zajmującym się historią medycyny.

Stefan Śródka zmarł 4 stycznia 1981 roku w Warszawie. W uznaniu zasług bojowych i zasług dla scen polskich, pochowany na cmentarzu wojskowym na Powązkach w kwaterze 32B-4-25.

Praca w dubbingu (wybrane role):

1957 – Pierwsze porywy
1957 – Zbrodnia przy ulicy Dantego
1963 – Drugi tor
1963 – Leśny patrol
1965 – Królewna i rybak
1967 – Doktor Fabrizius działa
1969 – Jezioro Starej Sowy
1971 – Elżbieta, królowa Anglii – Stary żołnierz

Źródła: Encyklopedia kina (red. T. Lubelski), Kraków 2003; S. Kaszyński, Teatralia kaliskie, Łódź 1972; I. Kozłowska, Teatr w Kaliszu w okresie II Rzeczypospolitej, Kalisz 2005; Leksykon polskich filmów fabularnych 1997 (red. J. Słodowski), Warszawa 1997; Słownik biograficzny Wielkopolski południowo-wschodniej. Ziemia kaliska (red. D. Wańka – autor hasła A. Androchowicz), tom 3, Kalisz 2007;
Ponadto: „FSP” 4/1981; strony internetowe: [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]

Andrzej Androchowicz


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Andrzej Androchowicz dnia Pią Sie 01, 2008 10:43 pm, w całości zmieniany 20 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.dubbing.fora.pl Strona Główna -> FORUM PRZENIESIONE! Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin