Forum www.dubbing.fora.pl Strona Główna www.dubbing.fora.pl
Jedyne forum w Polsce poświęcone dubbingowi do seriali i filmów dla dorosłych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zdzisław Salaburski

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.dubbing.fora.pl Strona Główna -> FORUM PRZENIESIONE!
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Andrzej Androchowicz




Dołączył: 23 Lip 2008
Posty: 27
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie Sie 03, 2008 2:46 pm    Temat postu: Zdzisław Salaburski

...........................................................................................................

ZDZISŁAW SALABURSKI urodził się 3 lipca 1922 roku w Częstochowie. Tam uczęszczał do klasy „g” gimnazjum im. R. Traugutta. Maturę zdał w 1939 roku. W czasie okupacji niemieckiej podjął prywatną naukę malarstwa i rysunku u Zdzisława Kałędkiewicza, uczył się również malarstwa w krakowskiej Kunstgewerbeschule, pod kierunkiem prof. Fryderyka Pautscha. W 1945 roku zaczął pracować jako scenograf teatralny. Równocześnie zadebiutował w Jasiu u raju bram Mariana Hemara w Teatrze Miejskim w Częstochowie. Rok później zdał eksternistyczny egzamin aktorski przed Komisją Związku Artystów Scen Polskich, uzyskując uprawnienia do wykonywania zawodu aktora.
Początkowo grał w Teatrze Ziemi Pomorskiej w Toruniu. W roku 1947 występował w Teatrze Wojska Polskiego w Łodzi. Lata 1948-1955 spędził w Poznaniu, gdzie grał w Teatrach Polskim i Nowym. W roku 1956 był aktorem Starego Teatru w Krakowie. Od roku 1957 występował w teatrach warszawskich: Ludowym i Narodowym. Jedną z ostatnich ról, lichwiarza Procentowicza, zagrał w Szkole obmowy Bogusławskiego. Pracę w teatrze porzucił w roku 1961, poświęcając się głównie malarstwu.
Sporadycznie jako reżyser współpracował z amatorskim teatrem w Zakopanem.

Współpracował z Polskim Radiem, m.in. jako Narrator w Hrabinie Maricy (1954) w radiowym przeniesieniu spektaklu Teatru Muzycznego w reżyserii Władysława Krzemińskiego i Iwo Galla.

Od początku lat sześćdziesiątych związał sie z Telewizją Polską. Gościnnie grywał w poniedziałkowym Teatrze Telewizji oraz w Teatrach Sensacji i w „Kobrach”, m.in. Prowokatora w Dziejach jednego pocisku (1963), Profesora w Pożegnaniach (1964), Pana w Pierścieniu wielkiej damy (1965), Garry’ego w Pułapce na królika (1968), Eissena w Akcji „Szarotka” (1977), Ropera w Ptaku, który może zginąć (1978) oraz w mniejszych rolach w Miasteczku zamkniętym (1963), Ziemi przypisany (1963), Pomyłka, proszę się wyłączyć (1966), Generale Adamowie (1967), Królu (1968), Kim jesteś, kochanie (1978). W 1964 roku wystąpił jako urzędnik Totalizatora Sportowego w pierwszym polskim serialu telewizyjnym, Barbara i Jan (odc. 2 Główna wygrana). Odtąd jeszcze kilkakrotnie grywał w serialach: w Powrocie doktora von Kniprode (kontynuacja serialu Podziemny front – 1965), oficera niemieckiego w Kolumbach (odc. 1 Śmierć po raz pierwszy), żołnierza rosyjskiego w Odejściach, powrotach (odc. 2 Być żołnierzem – 1972), austriackiego myśliwego w Ile jest życia (odc. 6 Nauka chodzenia – 1974). Najlepiej dał się zapamiętać w roli bezwzględnego oficera gestapo przesłuchującego nauczyciela tańca Fabiankiewicza (Z. Maklakiewicz) w serialu Polskie drogi (odc. 7 Lekcja poloneza – 1977). Ponadto wystąpił jako dziennikarz podający się za przedstawiciela Komitetu Obywatelskiego dla Niesienia Pomocy Byłym Więźniom Politycznym w filmie J. Majewskiego Sprawa Gorgonowej (1977).

................................................................................................

Zdzisław Salaburski (z lewej) i Włodzimierz Kwaskowski w pierwszym polskim serialu telewizyjnym Barbara i Jan (odc. 2 Główna wygrana)


Od lat sześćdziesiątych związał się z warszawskim Studiem Opracowań Filmów. Był jednym z najlepiej rozpoznawanych głosów polskiego dubbingu. Pod okiem Zofii Dybowskiej-Aleksandrowicz, Marii Olejniczak, Henryki Biedrzyckiej, Jerzego Twardowskiego, Tomasza Listkiewicza stworzył w polskich wersjach językowych wiele niezapomnianych kreacji.

Wielką pasją aktora było malarstwo. Od chwili debiutu na wystawie związkowej ZPAP w Częstochowie w roku 1945, brał udział w wielu wystawach zarówno w kraju, jak i za granicą. Od 1957 roku był członkiem ZPAP oddziału warszawskiego. Należał do „Grupy 57” skupionej przy Galerii Sztuki Nowoczesnej „Krzywe Koło”. Interesował się taszyzmem. Uprawiał malarstwo sztalugowe, charakteryzujące się wyrafinowanym kolorytem, dynamiką formy i plastycznością materii. Jego najczęściej sporych rozmiarów abstrakcyjne kompozycje cieszyły się dużym uznaniem. Wystawiane na aukcjach obrazy osiągały ceny do kilku tysięcy dolarów.

Zdzisław Salaburski zmarł 13 lipca 2006 roku po długiej i ciężkiej chorobie. Aktor został pochowany 20 lipca w Warszawie.

Praca w dubbingu (wybrane role):

1965 – Czterdzieści minut przed świtem
1967 – Dziesięciu małych Indian
1968 – Testament Agi
1969 – Biały pokój
1969 – Każdemu swoje
1969 – Strzał w ciemności
1969 – Winnetou i król nafty
1970 – Kremlowskie kuranty
1970 – Ósmy
1970 – Profesor zbrodni
1970 – Winnetou wśród Sępów
1970 – Włoch w Argentynie
1970 – Zbrodnia i kara
1971 – Elżbieta, królowa Anglii – Bedingfield
1971 – Winnetou w Dolinie Śmierci
1972 – Lala
1972 – Wódz Seminolów
1974 – Prywatny detektyw
1975 – Zaklęte rewiry
1976 – Pogoda dla bogaczy

Źródła: strony internetowe [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] www.dubbing.fora.pl

Andrzej Androchowicz


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Andrzej Androchowicz dnia Wto Sie 05, 2008 9:28 pm, w całości zmieniany 11 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.dubbing.fora.pl Strona Główna -> FORUM PRZENIESIONE! Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin